Saturday, June 18
5:00 pm to 9:00 pm | SSP Training #1
Room - Canterbury Hall- First Floor |
Sunday, June 19
8:00 am to 12:00 noon | SSP Training #2
Room - Canterbury Hall- First Floor |
10:00 am to 6:30 pm | Registration
Info Desk, SSP/DBP MatchesLondon Lobby – Second Floor |
1:00 pm to 5:00 pm | SSP Training #3
Room - Canterbury Hall- First Floor |
1:00 pm to 5:00 pm | Hospitality/Welcome Party
Beowulf / Ivanhoe – Second Floor |
1:00 pm to 5:00 pm | Silent Auction
Start browsing and bids
(Bids will be accepted
Grendel / Woden - Second Flooruntil Monday, 7:00 pm) |
7:00 pm to 9:00 pm | Opening Ceremony
The Flags Ceremony
Boy Scouts Troop #
779 “Star Spangled Banner”
London Hall – Second Floor“America the Beautiful” Signed by Divya Goel Sung by Samantha Carlson |
9:00 pm to 10:00 pm | Teens/Young Adults Program Beowulf / Ivanhoe – Second Floor |
Monday, June 20
7:00 am to 8:00 am |
Exercise - Water Aerobics
Jeffrey Borhrman, Ph.D.
|
10:00 am to 5:00 pm |
Registration
Info Desk, London Lobby |
11:00 pm to 7:00 pm |
Exhibits
Canterbury Hall – First FloorLabs and Demo Shows for Individuals
Sign up for demonstrations |
11:00 am to 1:00 pm |
Concession Stand
Monks Hall – First Floor |
10:00 am to 7:00 pm |
Silent Auction
Browsing and BidsFinal Bids by 7:00 pm Grendel / Woden - Second Floor |
9:00 am to 10:15 am |
Workshops
#1 NLS Digital Talking Book Program
Scott Davert
Tudor – Second Floor
#2 Non Profit Management:
Board’s Roles and Responsibilities - Part One Howard Rosenblum
Stuart – Second Floor
#3 SSP Service: The Next Steps
Jelica Nuccio & Theresa Smith
York – Second Floor |
10:15 am to 10:45 am |
Break
|
11:45 am to 1:00 pm |
Workshops
#4 Comparison of 3 Digital Book Programs for Braille Readers
Liz Halperin
Tudor – Second FloorCherie MIller
#5 Non Profit Management:
Board’s Roles and Responsibilities - Part Two Howard Rosenblum
Stuart – Second Floor
#6 Minnesota Model: Providing Support Services
Paul Deeming
York – Second Floor |
1:00 pm to 4:00 pm |
General Business Meeting
London Hall – Second Floor |
7:00 pm to 8:00 pm |
Sign Up for Talent Show
London Lobby - Second Floor |
7:00 pm to 8:30 pm |
Special Interest Groups(SIG)
Citedel Rooms - First Floor
Deaf-Blind Speaking Group
Valarie Luther
Kacie Weldy
Dog Guide Users
Karen Bailey
Young Adults
Jason Corning
Patrick Vellia
Spouses and Significant Others
Marvin and Ruth Silver
|
7:30 pm to 10:00 pm |
Social/Entertaiment
Cash Bar – Light MusicDrawings of the Raffle Tickets Grendel / Woden - Second Floor |
Tuesday, June 21
7:00 am to 8:00 am |
Exercise - Stretching
Jeffrey Bohrman, Ph.D.
(Bring your pillow!) Grendel / Woden – Second Floor |
10:00 am to 5:00 pm |
Registration
Info Desk, London Lobby |
9:00 pm to 7:00 pm |
Exhibits
Canterbury Hall – First FloorLabs and Demo Show for Individuals
Sign up for demostrations |
11:00 am to 1:00 pm |
Concession Stand
Monks Hall – First Floor |
9:00 am to 10:15 am |
"Workshops
#7 Communication Equality in Meetings
Paul Deeming
Tudor – Second Floor
#8 Non Profit Management:
Understanding Financial and 990’s Reporting – Part One Howard Rosenblum
Stuart – Second Floor
#9 Latest Technology For Deaf-Blind People – Part One
Anindya (Bapin) Bhattacharyya
York – Second Floor |
10:15 am to 10:45 am |
Break
|
11:45 am to 1:00 pm |
Workshops
#10 Remote Text/Braille Service
Philip Hyssong
Tudor – Second Floor
#11 Non Profit Management:
Understanding Financial and 990’s Reporting – Part Two Howard Rosemblum
Stuart – Second Floor
#12 Latest Technology For Deaf-Blind People – Part Two
Anindya (Bapin) Bhattacharyya
York – Second Floor |
1:00 pm to 4:00 pm |
General Business Meeting
London Hall – Second Floor |
7:00 pm to 8:30 pm |
Special Interest Groups (SIG)
Citedel Rooms - First Floor
Deaf-Blind Speaking Group
Valerie Luther
Kacie Weldy Dog Guide Users
Karen Bailey
Young Adults
Jason Corning
Patrick Vellia Spouses and Significant Others
Marvin and Ruth Silver
|
8:30 pm to 10:00 pm |
Social/Entertainment
Pool Party Outdoor Pool |
Wednesday, June 22
7:00 am to 8:00 am |
Exercise - Chair Exercise
Jeffrey Bohrman, Ph.D.
Grendel / Woden – Second Floor |
10:00 am to 5:00 pm |
Registration
Info Desk, London Lobby |
9:00 pm to 7:00 pm |
Exhibits
Canterbury Hall – First FloorLabs and Demo Show for Individuals
Sign up for demostrations |
11:00 am to 1:00 pm |
Concession Stand
Monks Hall – First Floor |
9:00 am to 10:15 am |
Workshops
#13 Fundamentals of Financial Planning
Dave Frank
Tudor – Second Floor
#14 Non Profit Management:
Fundraising and the Board – Part One Howard Rosenblum
Stuart – Second Floor
#15 Heart, Head, and Eyes
Paul Deeming
York – Second Floor |
10:15 am to 10:45 am |
Break
|
11:45 am to 1:00 pm |
Workshops
#16 The Latest With CSD
Rep from CSD
Tudor – Second Floor
#17 Non Profit Management:
Fundraising and the Board – Part Two Howard Rosenblum
Stuart – Second Floor
#18 Employment-Focused Best Practice for Economic Empowerment
Christine Marble
York – Second Floor |
1:00 pm to 4:00 pm |
General Business Meeting
London Hall – Second Floor |
7:00 pm to 8:30 pm |
Forums
All About Deaf-Blind Camp
Bob Green
Tudor - Second FloorLeaders of DB Organizations Blaise Dalahhoussaye York- Second Floor |
8:30 pm to 10:00 pm |
Social/Enterainment
Cash Bar / Music – Party PleasersTalent Show Performed by Delegates London Hall – Second Floor |
Thurday, June 23
9:00 am to 10:00 am |
Exercise - Walk-A-Thon
Parking Lot |
9:00 pm to 3:00 pm |
Exhibits
Canterbury Hall – First FloorLabs and Demo Show for Individuals
Sign up for demonstrations |
11:30 am to 1:00 am |
Awards Luncheon
London Hall – Second Floor |
2:00 pm to 4:00 pm |
Workshops
#19 Latest Actions With FCC
Greg Hlibok
London Hall – Second Floor |
5:00 pm to 6:00 pm |
Social/Enterainment
Cash Bar London Hall – Second Floor |
6:00 pm to 11:00 pm |
Dinner/Keynote Speaker/Dance
Keynote Speaker – Greg Hlibok
Disc Jockey – Party Pleasers London Hall – Second Floor |
Friday, June 24
By 11:00 am |
Check-Out Hotel Rooms
|
10:00 am |
Kings Island Amusement/Water Park
Board bus in front of the hotel |
10:00 pm |
Kings Island Amusement/Water Park
Watch Fireworks and Board Bus |